joi, 13 ianuarie 2011

Iarna

Dupa caderea frunzelor ruginii,asteptam venirea iernii , cu frumusetea ei nesfarsita.
Primii fulgi de zapada seamana cu florile de iasomie.Copiii aduna mormane de zapada si fac oameni uriasi.Saniile zboara pe oceanul de nea. Glasurile voioase ale copiilor acopera vuietul vantului.Casele acoperitede zapada par niste piese dintr-un puzzle.Privind de pe dealul alb satul pare desprins dintr-un tablou pictat.Noptile sunt linistite si par desprinse dintr-o poveste.
Parintii si copiii se bucura de iarna deopotriva.Cei mici trasmit bucuria lor parintilor si ei isi amintesc cunostalgie de iernile de altadata.

joi, 14 octombrie 2010

Toamna

A inceput toamna, si dupa calendar este toamna. Unele zile ne-o arata, altele nepacalesc cu splendoarea lor.Soarele tiveste pe cer o dunga de lumina.Pomii din fata blocului incep sa-si arunce frunzele ruginii, iar nucul si-a pierdut toate fructele prin covorul multicolor.
Stiu ca a venit toamna,chiar daca in unele zile soarele straluceste si incalzeste molcom totul.Uneori negurile se lasa perdeluind zarile, iar alteori se zareste apa albastra a cerului, In parc , si mai ales in padure, noiane de frunze desprinse ratacesc peste tot.
Randunelele si berzele au plecat demult, ca impinse de un fior tainic. Stolurile se sterg in zare ca un ramas bun.Cuiburile au ramas goale si pustii.In livezi merele au fost culese, au ramas gutuile , care inmiresmeaza totul.
Florile din gradinita mea s-au ofilit rand pe rand,ramanand in preajma parfumul trandafirilor si al crizantemelor.

Domnu Trandafir

Învăţătorul meu este bine legat, şi câteodată încruntat. În fiecare zi ne învaţă ceva nou, la fiecare materie.
Noi îl respectăm foarte mult. El ne învaţă rugăciuni şi poveşti. Câteodată ne spune şi glume amuzante.
De câteva zile citim ,,Fram,ursul polar". Abia aştept să aud ce întâmplări mai urmează.

duminică, 3 octombrie 2010

Colectarea selectivă

Chiar dacă proiectul nostru , Viitorul speranţei , participant în campania Ţara lui Andrei nu a adunat suficiente voturi pentru a primi finanţare, ne bucurăm că obiectivele propuse au fost atinse ( amplasarea containerelor pentru colectarea selectivă a deşeurilor în cartierele Tg.Mureşului, şi realizarea centrelor de închiriere a bicicletelor )

Şi, pentru că toamna se numără bobocii, am aflat despre o iniţiativă similară de susţinere a colectării selective a deşeurilor , campanie despre care aflaţi mai multe accesând linkul următor.


Colecteaza selectiv



Imaginează-ţi câte lucruri reciclabile îţi trec prin mână în drum spre coşul de gunoi. Hai să conştientizăm că ţine de noi să colectăm selectiv şi să facem o diferenţă !

De ce colectare selectivă?

Pentru că absolut orice ambalaj curat este reciclabil.
Pentru că majoritatea gunoaielor noastre sunt reciclabile şi ar trebui salvate
Pentru că umplem gropile de gunoi cu poluanţi, în loc să reciclăm.

Un pas mic pentru om...un salt uriaş pentru natură.

luni, 22 martie 2010

Primăvara



Razele tot mai îndrăznețe ale soarelui topesc peticele de zăpadă rămase pe dealurile umbrite.
În luminișul pădurii au apărut vestitorii primăverii, gingașii ghiocei. Primele păsări călătoare se întorc la cuiburile lor înălțând imnuri de bucurie cu glasurile cristaline.
Miroase a iarbă crudă. Primii muguri se văd în salcia din colțul grădinii.Apar și viorelele și toporașii, iar miresmele lor sunt minunate.
Oamenii își curăță grădinile, văruiesc pomii și plantează legume și flori.Bucuria copiilor la venirea primăverii este mare.Ei se joacă cu mingea în parc și și-au scos rolele și bicicletele.
O altă bucurie a primăverii e sărbătoarea Paștilor.Copiii așteaptă vacanța.
Copacii își fac coronițe frumoase și colorate, în timp ce păsările își răspândesc veselia prin ciripitul lor.
Albinele zboară din floare în floare luând polenul dulce.Bucuria primăverii se transmite și în sufletele oamenilor, care rostesc din tot sufletul : Timp frumos, bine ai venit !

sâmbătă, 23 ianuarie 2010

Gânduri pentru 2010



În 2010 îmi doresc ca toţi colegii mei să fie sănătoşi, cuminţi şi binecuvântaţi.

sâmbătă, 10 octombrie 2009

Capitolul doi...

Au rămas în urmă poveştile ploilor din toamna anului trecut , legendele fulgilor de nea şi basmele primăverii, gândurile purtându-ne pe aripile speranţei împlinirilor verii.

Un drum început la mijloc de septembrie , sub picuri de ploaie, a ajuns pe ultimii lui metri , tot sub imperiul norilor, dar cu promisiuni calde din partea razelor de soare.

Intraţi în băncile şcolii,împreună cu visele părinţilor şi plini de speranţe, năzdrăvanii bobocei au trăit împreună emoţiile învăţării alfabetului, ale scrierii primelor rânduri, ale socotitului şi rezolvării problemelor, ale competiţiilor sportive , cu bucuriile şi tristeţile aferente.

După o primă vacanţă mare, ale cărei ecouri parcă mai persistă în amintirile noastre , am pornit un al doilea capitol al frumoasei poveşti , ţesută între zidurile cetăţii viselor noastre.

Să ne bucurăm împreună de zilele ce vor urma , de bucuriile unui alt anotimp al devenirii noastre.